Інтернаціоналізація та сприяння діловим контактам МСП та структур підтримки бізнесу на прикордонних територіях - InterNet MIS ETC 1192
Проект розпочав реалізацію 25 травня 2012 року у рамках Спільної операційної програми Румунія-Україна-Республіка Молдова 2007-2013.
Проект впроваджується партнерським консорціумом на чолі з Регіональним фондом підтримки підприємництва в Одеській області та фінансується Європейським Союзом. Партнерами виступають Одеське обласне агентство реконструкції та розвитку, Фонд підтримки розвитку приватного середнього і малого бізнесу – F.P.S.M.P.Es. (Галац, Румунія), «Бізнес-Центр Кагул» (Кагул, Республіка Молдова).
Головна мета проекту - підвищення рівня конкурентоспроможності середніх і малих підприємств за допомогою інтеграції в прикордонну бізнес мережу та інтернаціоналізації їх діяльності. Основні завдання включають сприяння комунікації між МСП та структурами підтримки бізнесу в прикордонних регіонах; підвищення професійного рівня цих структур; надання МСП стратегічної можливості виходу на нові ринки; сприяння в отриманні доступу до бізнес консалтингових послуг, в тому числі за допомогою IT-інструментів.
Реалізація проекту здійснюватиметься за наступними напрямами:
1. Створення Мережі Підтримки Бізнесу (BSN)
Інформаційні, мережеві та консалтингові потужності організацій з підтримки підприємництва на території проекту дійсно слабкі, оскільки вони не мають професійних людських ресурсів, стабільних джерел фінансування чи доступу до інформації, необхідної для надання якісних послуг. Крім то, вони не можуть задовольнити потреби усіх малих та середніх підприємств, зареєстрованих на їх території, в зв’язку з їх великою кількістю. Вочевидь, що місцеві малі та середні підприємства мають труднощі в отриманні інформації, необхідної для зростання їх бізнесу на національному та міжнародному рівні.
Процес створення мережі підтримки бізнесу (BSN) сприятиме співпраці між організаціями, що працюють у сфері сприяння розвитку підприємництва (фондами, асоціаціями, громадськими організаціями), місцевими/регіональними органами влади, центрами професійного навчання, освітніми установами та консалтинговими структурами, що знаходяться в прикордонних регіонах України, Румунії та Республіки Молдова. Під час робочих зустрічей, які проводитимуться на протязі всього Проекту, організації-учасники отримають можливість обмінятися досвідом і знаннями щодо аспектів ведення та розвитку бізнесу. На основі цих інформаційних потоків буде створений Прикордонний Бізнес Портал (B2B) та on-line база знань.
2. Проведення навчальних модулів для спеціалістів регіональних структур підтримки бізнесу в прикордонних регіонах згідно з пріоритетними напрямками, виявленими в процесі вивченням потреб МСБ.
На території імплементації проекту працює низка структур підтримки підприємництва, але вони не мають можливості найняти необхідну кількість кваліфікованого персоналу чи оплачувати навчання власного персоналу. Такий низький рівень людського потенціалу призводить до ситуації, коли вони не можуть запропонувати МСП ніяких комерційних послуг, оскільки не мають достатньо знань та навиків, не можуть приймати участь в міжнародних грантових програмах та реально сприяти сталому розвитку територій, на яких знаходяться.
В рамках проекту передбачено проведення трьох тренувальних модулів за участю як мінімум 50 спеціалістів регіональних структур підтримки підприємництва, видання 5-ти методичних брошур, кожна з яких буде опублікована у кількості 1000 екземплярів та розповсюджена серед структур підтримки бізнесу, відділів економіки районних адміністрацій, НВО, що працюють у сфері підтримки та розвитку підприємництва тощо.
3. Виявлення та створення комерційних зв’язків і заохочення довгострокових ділових партнерських відносин між компаніями в прикордонних регіонах, які працюють в пріоритетних галузях транскордонної економіки.
На сьогодні відсутня інформація щодо кількості партнерських відносин між трьома країнами, рівня співробітництва, сфер взаємних комерційних інтересів тощо. Для отримання зазначеної інформації планується провести дослідження існуючих економічних зв’язків між підприємствами в прикордонних районах. Основні зусилля в цьому напрямку будуть направлені на відбір найбільш перспективних експортних секторів прикордонної економіки. У рамках цього проекту будуть обрані МСП з кращими експортними перспективами, які отримають безпосередню підтримку від партнерів по проекту у встановленні комерційних зв’язків з партнерами з прикордонних регіонів та у виході на сусідні ринки. З цією метою будуть організовані дві зустрічі потенційних партнерів в Україні та Румунії, а також відвідання трьох цільових торгових виставок.
4. Поглиблення практичних знань попередньо відібраних малих та середніх підприємств в сфері експорту та просування інвестицій.
Реалізація проекту надасть МСП можливість стратегічного виходу на сусідній ринок у відповідних секторах, а також інструменти для подолання економічних, логістичних та маркетингових труднощів й збільшення вірогідності установи успішної довгострокової присутності в сусідній країні. Не менш як 30 малих та середніх підприємств з Одеської області, які працюють у трьох попередньо визначених напрямах, отримають безпосередню вигоду від заходів, пов’язаних з експортною діяльністю в транскордонному регіоні. Кожний сектор буде представлений 10 підприємствами. Ці МСП будуть відібрані на основі результатів комплексного аналізу експортного потенціалу Одеської області, оцінки поточної та майбутньої конкурентоспроможності продукції та послуг, попиту та методології ціноутворення, заснованих на аналізі цільових ринків, а також рекомендаціях місцевих органів влади. Обрані МСП будуть оснащені необхідними інструментами для успішної роботи на сусідніх ринках.
Буде розроблено та видано дві методичні брошури на тему стандартів продукту ЄС і очікування клієнта, а також організовано два семінари-практикуми для окремих МСП щодо входу на європейський ринок та успішної роботи на ньому, підтримки в підготовці планів виходу на ринок, розробці стратегічних планів експорту, поліпшення обліку компанії, застосування маркетингових та технічних матеріалів.